Witney Town Bowls Club
 
 Provisional Summer Programme 2020
 
Date Day Time Fixture / Function V Format D
 April 
3 Fri 18:00 2020 Registration Evening - Witney Town Pavilion
4 Sat 10:00 to 18:00 West Ox Short Mat Triples Competition
5 Sun 10:00 to 18:00 West Ox Short Mat Triples Competition
6 Mon 13:30 to16:00 Short Mat Roll-up - All Welcome H Mixed TBD on the day G
9 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
10 Fri   Good Friday
11 Sat 10:30 Green Opens H Mixed   G
 April /2020 Outdoor Season
12 Sun   Easter
13 Mon 12:30 Easter Lunch & Bonnet Competition
14 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
16 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
17 Fri 18:30 Competition Draw Night - Witney Town Pavilion
18 Sat 14:30 Banbury Borough Friendly A Men 6 Rinks W
19 Sun 14:30 Little Compton Friendly H Mixed 4 Rinks G
21 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
22 Wed 18:00 Headington Friendly H Mixed 4 Rinks G
23 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
25 Sat 10:30 Witney Town Bowls Club Open Day
26 Sun 14:30 Moreton in Marsh Friendly H Mixed 5 Triples W
28 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
28 Tue 18:15 Blues v Burford (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples G
29 Wed 18:30 City & County Ladies League H Ladies 3 Rinks G
30 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
30 Thu 18:15 Thame League Cup Prelim Round A Men 4 Rinks G
May
1 Fri 18:00 Halls Cup 1 H Mixed Rinks G
2 Sat 13:30 Adderbury (Shield) H Mixed 6 Rinks W
2 Sat 18.00 to 23.59 Private Booking - Birthday Party        
3 Sun 14:30 C&C Mens Friendly H Men 5 Rinks W
4 Mon 14.30 Headington Ladies - Friendly H Mixed 3 Triples G
5 Tues 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
5 Tue 14:30 Faringdon Ladies Friendly A Ladies 3 Triples G
6 Wed 18:30 Carterton/Burford Ladies League H Ladies 3 Rinks G
7 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
7 Thu 18:15 League Cup 1st Round ? Men 4 Rinks G
8 Fri 14:30 Yardstick Competition H Mixed TBN W
9 Sat 15:00 Blues v Charlbury (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples W
10 Sun 14:30 West Witney Friendly H Mixed 4 Rinks W
11 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
12 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
12 Tue 18.30 Filkins Friendly H Mixed 3 Rinks G
13 Wed 18:30 West Witney Ladies League A Ladies 3 Rinks G
14 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
14 Thu 18:15 Mens League v Bicester H Men 4 Rinks G
15 Fri 18:00 Halls Cup 2 H Mixed Rinks G
16 Sat A Trip to Newbury forAl Shaqab Lockinge Horse Racing & Ladies Day
16 Sat TBC Pavilion Provisional Booking        
17 Sun 14:30 Witney Mills H Mixed 5 Rinks W
18 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
19 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
19 Tue 13:30 Oxfordshire Ladies v Wiltshire Ladies H Ladies 6 Rinks W
20 Wed 18:30 Woodstock/Kidlington Ladies League H Ladies 3 Rinks G
21 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
21 Thu 18:15 Mens League v Kidlington A Men 4 Rinks G
22 Fri 18:00 Halls Cup 3 H Mixed Rinks G
23 Sat 14:30 Aces v Bloxham (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples W
23 Sat 14:30 Kidlington Friendly A Mixed 5 Rinks W
24 Sun 14:30 Moreland Friendly A Mixed 4/5 Rinks W
24 Sun 14:30 Blues v Chipping Norton (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples W
25 Mon 13:00 Derek Eeles Memorial Trophy H Mixed TBN G
26 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
26 Tue 18:30 Witney Mills Ladies Friendly H Ladies 3 Triples G
27 Wed 18:30 Hanborough Ladies League H Ladies 3 Rinks G
28 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
28 Thu 18:15 Mens League v Headington B H Men 4 Rinks G
29 Fri 18:15 Aces v Charlbury (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples G
30 Sat 14:00 Highworth Friendly A Mixed 4 Triples W
30 Sat 13.00 to 17.00 Childrens Birthday Party        
31 Sun 14:30 South Oxford Friendly A Mixed 6 Rinks W
June
1 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
2 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
3 Wed 18:30 Banbury Central Ladies League A Ladies 3 Rinks G
4 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
4 Thu 18:15 Mens League v Witney Mills A Men 4 Rinks G
5 Fri 18:30 Aces v Burford (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples G
6 Sat 14:30 Carterton Friendly H Mixed 5 Triples W
6 Sat 14:30 Blues v Middle Barton (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples W
7 Sun 14:30 Banbury Central Friendly A Mixed 4 Rinks W
8 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples League H Mixed Triples G
9 Tue 14:00 WT v Mixed Presidents (110 year Celebration) H Mixed 6 Rinks W
9 Tue 18:30 Flikins Friendly A Mixed 3 Rinks G
9 Tue 18:30 Porters Friendly A Mixed 3 Rinks G
10 Wed 18:30 City & County Ladies League A Ladies 3 Rinks G
11 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
11 Thu 18:15 Mens League v Shiplake H Men 4 Rinks G
12 Fri 18:00 Halls Cup 4 H Mixed Rinks G
13 Sat 14:30 City & County Friendly H Mixed 4 Rinks W
14 Sun 14:30 Witney Mills Friendly A Mixed 5 Rinks W
15 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
15 Mon 18:30 Begbroke Friendly H Mixed 4 Triples G
16 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
16 Tue 14:30 Faringdon Ladies Friendly H Ladies 3 Triples G
17 Wed 18:15 Aces v Blues (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples G
18 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
18 Thu 18:15 Mens League v Banbury Central B A Men 4 Rinks G
19 Fri 18:30 Spartan Rangers Fun Night H Mixed 5/6 Rinks G
20 Sat 14:30 Abingdon Friendly H Mixed 5 Rinks W
21 Sun 14:30 Carterton Friendly A Mixed 5 Triples W
22 Mon Club Tour to Eastbourne
23 Tue
24 Wed
25 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
25 Thu Club Tour to Eastbourne
26 Fri
27 Sat
28 Sun
29 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
30 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
30 Tue 14:00 OBA V Warwickshire H Men 6 Rinks W
July
1 Wed 18:30 West Witney Ladies League H Ladies 3 Rinks G
2 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
2 Thu 18:15 Mens League v Bicester A Men 4 Rinks G
3 Fri 18:00 Halls Cup 5 H Mixed 4 Triples G
4 Sat 14:30 Aces v Chipping Norton (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples W
5 Sun 14:30 Blues v Chestnuts (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples W
6 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
7 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
8 Wed 18:30 Carterton/Burford Ladies League A Ladies 3 Rinks G
9 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
9 Thu 18:15 Mens League v Kidlington H Men 4 Rinks G
10 Fri 18:00 Halls Cup 6 H Mixed 4 Triples G
11 Sat 13:00 Willet Plate  H Mixed Rinks G
12 Sun 14:30 Little Compton Friendly A Mixed 4 Rinks G
13 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
14 Thur 10.30 Tuesday Triples A Mixed Triples  
16 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
16 Thu 18:15 Mens League v Headington B A Men 4 Rinks G
17 Fri 18:00 Halls Cup 7 H Mixed Triples G
18 Sat 14:30 Blues v Woodstock (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples W
19 Sun All Day Oxfordshire Mens County Finals
20 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
21 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
22 Wed 18:15 Hanborough Ladies League A Ladies 3 Rinks G
23 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
23 Thu 18:15 Mens League v Witney Mills H Men 4 Rinks G
24 Fri 14:00 Abingdon Ladies Friendly A Ladies 3 Triples G
25 Sat 14:30 Swindon Supermarine Friendly A Mixed 5 Rinks W
26 Sun 14:30 Kidlington Friendly H Mixed 5 Rinks W
27 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
28 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
28 Tue 18:30 Porters Friendly A Mixed 3 Rinks G
29 Wed 18:30 Banbury Central Ladies League H Ladies 3 Rinks G
30 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
30 Thu 18:15 Mens League v Shiplake A Men 4 Rinks G
31 Fri 18:00 Halls Cup 8 H Mixed Rinks G
August
1 Sat 14:30 City & County Friendly A Mixed 4 Rinks W
2 Sun 14:30 Hanborough Friendly A Mixed 6 Rinks W
3 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
3 Mon 18:30 Witney Mills Ladies Friendly A Ladies 3 Triples G
4 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
4 Tue 14:00 OBA V C&C Bristol H Men 6 Rinks W
5 Wed 18:00 Aces v Chestnuts (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples G
6 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
6 Thu 18:15 Mens League v Banbury Central B H Men 4 Rinks G
7 Fri 18:00 Halls Cup 9 H Mixed Rinks G
8 Sat 14:30 Banbury Central Friendly H Mixed 4 Rinks W
9 Sun 09:30 Dan Young Gala Day - Open Invitation H Mixed 6 Rinks W
10 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
11 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
11 Tue 18:15 Middle Barton Friendly H Mixed 4 Rinks G
12 Wed 18:15 Burford Friendly H Mixed 4 Triples G
13 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
14 Fri 18:00 Halls Cup 10 H Mixed Rinks G
15 Sat 14:30 Blues v Bloxham (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples W
15 Sat 14:30 Shrivenham Friendly H Mixed 6 Triples W
16 Sun 14:30 Presidents Day H Mixed 6 Rinks W
17 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
18 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
18 Tue 18:15 Aces v Middle Barton (West Ox Lge) H Mixed 4 Triples G
19 Wed 13:30 Oxfordshire Ladies v Hampshire Ladies H Ladies 6 Rinks W
19 Wed 18:00 Headington Friendly A Mixed 4 Rinks G
20 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
20 Thu 18:15 League Cup 2nd Round ? Men 4 Rinks G
21 Fri 18:00 Halls Cup Semi Finals H Mixed 2 Rinks G
22 Sat 14:30 Swindon West End Friendly A Mixed 5 Rinks W
23 Sun 14:30 Faringdon Friendly H Mixed 5 Triples W
24 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
25 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
25 Tue 18:15 North Leigh Friendly H Mixed 5 Triples G
26 Wed 14:30 Oxford Masonic Friendly H Mixed 5 Triples G
27 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
27 Thu 17:45 League Cup Semi-Final A Men 4 Rinks G
28 Fri 18:00 Club and Halls Cup Finals H TBN TBN W
29 Sat 10:00
30 Sun 10:00
31 Mon 13:00 Derek Adams Memorial Trophy H Mixed 2 Rinks G
September
1 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
1 Tue 18:00 Chadlington Friendly H Mixed 4 Triples G
3 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
5 Sat 14:30 Hanborough Friendly H Mixed 5 Rinks W
6 Sun 14:30 West Witney Friendly A Mixed 6 Rinks W
6 Sun 14:30 Aces v Woodstock (West Ox Lge) A Mixed 4 Triples W
7 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
8 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
9 Wed 14:00 Moreton in Marsh Friendly A Mixed  5 Triples G
10 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
10 Thur 17.45 League Cup Final A Men 4 Rinks W
12 Sat 14:00 Highworth Friendly H Mixed 4 Triples W
13 Sun 14:30 South Oxford Friendly H Mixed 5/6 Rinks W
14 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
15 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
17 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
19 Sat 14:30 Adderbury (Shield) A Mixed 6 Rinks W
20 Sun 14.30 Moredown Bowls Club Tourists H Mixed 5 Triples W
21 Mon 10:30 &13:30 TPC WEALTH Open Triples H Mixed Triples G
22 Tue 10:30 Tuesday Triples H Mixed Triples G
24 Thu 09:00 to 22:00 Slimming World Pavilion Booked All Day
26 Sat 14:30 President v Captain H Mixed 6 Rinks W
 
Back to top
Go to bottom